NAŠE POSTŘEHY...

V oboru revitalizace bytových domů se pohybujeme mnoho let a účastníme se velkého počtu výběrových řízení, ale tak významné změny, jako se dějí nyní, nepamatujeme.

V poslední době se velmi často stává, že ceny ve výběrových řízeních, jsou vyšší, než byly původní předpoklady investorů a reakce jsou samozřejmě negativní.

K drobnému nárůstu cen dochází každý rok, ale za poslední rok a poslední měsíce je nárůst opravdu značný.

Cena téměř veškerého materiálu stoupla o více jak 5%, nejvíce izolační hmoty. Trh s minerální vatou, je bez jakékoliv nadsázky v krizi a minerální vata, která je nezbytná pro splnění požárních norem a je téměř na každém domě, se stává velmi nedostatkovým zbožím.
Zároveň, její cena v  posledních měsících stoupla na více jak dvojnásobek. Vzhledem k  nízké nezaměstnanosti, stoupá i cena práce – především řemeslné, a to o více jak 25%. Tento trend bude – dle odborné veřejnosti, spíše pokračovat.  

Koncem roku 2017, avizovaly bankovní domy zvyšování úrokových sazeb u hypoték. Počátkem letošního roku r. 2018 se úroková sazba mírně zvýšila.
Některé prognózy uvažují o překročení i 3% sazby.

Pozorujeme, že cena již není hlavním kritériem – přestože je velmi důležitá, stále častější požadavky jsou i na provedenou kvalitu práce a další ekonomická hlediska.

Veškeré aspekty ukazují, že oddalovat stavební práce je neekonomické.

                                                                                                                                      ....Nepodlehněte kouzlu nízkých cen....